Šokinėjimo nuo operatoriaus pas operatorių dienos baigiasi

Ne taip jau seniai mes džiaugėmės galimybe perkelti numerį iš vieno operatoriaus pas kitą. Tai atrodė nemenka vartotojų teisių pergalė, mat persikraustydamas pas pasiūliusius geresnį mokėjimo tarifą ar ryšio planą galėjai išvengti painiavos su besikeičiančiais telefonų numeriais. Akimirksniu baigėsi laikai, kai žmogaus ryšio tiekėją galėjai atpažinti pagal jo 6xx kodą, o pačios ryšio kompanijos viena per kitą gyrėsi (ir tebesigiria) perbėgėlių skaičiais. Bet visa tai netrukus gali baigtis, bent jau daliai mūsų, pasirinkusių kurią nors konkrečią išmaniojo telefono platformą.

Prieš porą dienų man paskambino Tele2 vadybininkas. Žinoma, su pasiūlymu perbėgti. Sugaišau šiek tiek laiko, bandydamas paaiškinti, kodėl jo pasiūlymas man yra beprasmis. Būčiau sugaišęs daugiau, bet tikriausiai tas vadybininkas pats naudojasi išmaniuoju telefonu, todėl mane suprato.

Šiandieninė mano laiko, įpročių ir pinigų investicija į iOS jau yra per didelė, kad galėčiau stryktelėti pas svetimą operatorių dėl 11 nemokamų pokalbio valandų ar kitų vilionių, apie kurias, tiesą sakant, labai ir neklausiau. Faktas, kad šiandien Tele2 man negali pasiūlyti iPhone 4, o kitais metais veikiausiai nepasiūlys jo pamainos pirmiau kitų operatorių.

Šis prisirišimas, žinoma, nėra mirtinas ir galutinis, tačiau be rimtos priežasties kelių šimtų litų išlaidų programoms ir priedams aš nenorėčiau atsisakyti. Juo labiau, kad daugumos jų naujas versijas dabar gaunu nemokamai, o perėjęs į kitą operacinę sistemą – Android, Windows Phone 7, Blackberry, MeeGo ar WebOS – viską turėčiau pradėti nuo nulio. Nepalyginsi su telefono ar operatoriaus keitimu anksčiau, ar ne?

Teoriškai, mobiliausia šia prasme yra Android OS, nes jos aparatais prekiauja visi ryšio operatoriai. Bet tai šiandien. Nors neabejoju, kad panaši situacija išliks ir toliau, tačiau operatoriai po truputį pradeda „specializuotis“, o ateityje spaudimas iš telefonų ir OS kūrėjų specializuotis dar labiau tik didės. Ir Microsoft, ir Hewlett-Packard stengsis užsitikrinti, kad jų pasirinktas operatorius visomis turimomis komunikacijos galiomis „stumtų“ jų OS, mainais veikiausiai pasiūlydami išskirtines tiekimo sąlygas ir kainas. Galimas dalykas, kad sunuožmėjusios konkurencijos sąlygomis tą patį turės daryti ir šiandien dar „universaliomis“ esančios Google ir Nokia.

Tam tikrų požymių jau galima pastebėti, pavyzdžiui, Bitės ir Blackberry bendroje veikloje. Bitė labai agresyviai reklamuoja Blackberry – tikrai intensyviau, nei leistų tikėtis natūraliai rinkoje užimama šių telefonų dalis. Iš dalies gal tai lemia ir RIM kaip partnerių dalyvavimas komunikacijos plane, tačiau ne mažesnė priežastis yra tai, kad Bitė nori turėti savo „flagmaną“. Kadangi flagmanas turi būti išskirtinis, Android ar Symbian atkrenta. WebOS ar Windows Phone 7 reikia laukti, o su RIM jau susiklijavo šiokie tokie ryšiai.

Neseniai išsiuntinėtame pranešime spaudai Bitė išdidžiai išvardino visas išmaniąsias OS, kurių telefonais prekiauja, tokiu subtiliu būdu, kad galima buvo pagalvoti, jog sąraše nieko netrūksta… o patys sumaniausi, žinoma, renkasi Blackberry.

Tele2 šiandien neatrodo suradusi savo „ekskliuzyvą“. Gal jo ir neieškos, nes šios operatorės filosofija gerokai skiriasi nuo kitų dviejų. Nors nė kiek nenustebčiau, jei jau kitais metais Tele2 pasiūlymai įgytų stiprų Microsoft ar Nokia prieskonį (Hewlett-Packard/Palm taip greitai paplisti ko gero nespės).

Nors iš pirmo žvilgsnio operatoriams prisirišti prie kurios nors OS neatrodo naudinga – santykinai sumažės pasiūla arba bent jos suvokimas potencialių klientų galvose – jie puikiai supranta, kad „pririšanti“ OS yra šaunus būdas sulaikyti klientą nuo perbėgimo. O, vadinasi, ir pinigėlių galima daugiau iškrapštyti iš abonentų kišenės; ir taip labai nervintis, kad dėl mažesnių konkurentų tarifų kas nors pabėgs, jau nebereikia. Amerikoje mobiliojo ryšio operatorių rinka ir strategija labai smarkiai skiriasi nuo europietiškosios, bet ne tiek, kad išskirtinių modelių ar net visų OS idėja mūsiškiams būtų svetima. Juk iOS ir Blackberry jau pasidalintos…

Žinoma, visada yra kelias pirkti aparatą už visą kainą, nesudaryti finansiškai kebliai įpareigojančios sutarties ir laisvai šokinėti nuo operatoriaus pas operatorių toliau. Netingintys pasėdėti prie skaičiuotuvo įrodys, kad taip išties gali būti ir pigiau, ypač jei visada nori turėti naujausią techniką (net jei nepasibaigė turimos sutartis). Tačiau mes jau turime nusistovėjusius vartotojų įpročius imti telefoną „už litą“ su sutartimi. Ir kodėl gi ne? Juk nebus taip, kad sumanytum telefonu apskritai nebesinaudoti. O pasibaigus sutarčiai bus galima perbėgti pas kitą, jei tik pasiūlys geresnes sąlygas.

Sąlygas tai gal ir pasiūlys, bet nenustebsiu, jei mažumėlę prakutę, įjunkę į programų, knygų, filmų ir kitokio skaitmeninio gėrio krautuvėles vienoje OS, mes į kitą nebenorėsime kraustytis. Ir liksime su tuo operatoriumi, kuris bus artimiausias mūsų išsirinktos sistemos draugas. Kad ir su šiokiais tokiais nuostoliais.